İthalat Nedir? Nasıl Yapılır?

İthalat; tıpkı ihracat gibi ülkeler arası ticari faaliyetlerin bir kısmını kapsayan bir terimdir. Dış alım olarak da adlandırılan ithalat kısaca, bir ülke sınırları dışarısında üretilmiş bir malın ve verilmekte olan hizmetin satıcı ülke tarafından temin edilmesine verilen genel addır. Dolayısıyla bir ülke ithalat yaparken, hizmet alımı yapılan taraf ülke de ihracat yapmış sayılır.

Çeki Listesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yurt içi ve yurt dışı ticaret faaliyetlerinde ürün satışı yapan firmaların, satışını gerçekleştirdikleri ürünlerin detaylarını içeren bir paketleme listesi hazırlamakla mükelleftir ve bu listeye çeki listesi denir. Bu listede ihracatı yapılan ürünlerin; koli, paket, rulo vb. şekilde ambalajlanma detaylarını ve toplam paket sayılarını içermelidir.

Uluslararası Marka Tescili Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticari faaliyetler gerçekleştirirken marka tescili hayati önem taşıyan bileşenlerden bir tanesidir. Çünkü söz konusu ürünlerin şirketinize aidiyetinin en önemli ispatıdır.

Serbest Bölge Nedir?

Serbest Bölge tanım olarak baktığımızda; ülkelerin siyasi sınırları dahilinde yer alıp, dış ticaret, vergi ve gümrük mevzuatı açısından gümrük hattı dışında sayılan bölgelere verilen genel addır.

DIŞ TİCARET ERBABI

Yolu dış ticaretten geçen her kim olursa, iyi bir dış ticaret elemanı ile ürünlerini uluslararası pazarlarda satmak arzusundadır. İşte sizlere destek olabilecek nitelikte bir iş ve çözüm ortağınızdan bahsetmek istiyorum.

Hedef Pazar Nedir? Hedef Pazar Nasıl Seçilir?

Hedef pazar; ihracat ve ithalat gibi ticari faaliyetlerde bulunan kuruluşların üretmiş oldukları ürünlerin; müşterilerin ihtiyaçlarını ölçümleyip, değerlendirip taleplerinin yoğunluklarına göre uygun görülen pazarlarda satışa sunulmasını amaçlayan tüm çalışmaların sonucudur.

Tekstil Sektöründe Türkiye'nin Dünyadaki Konumu

Tekstil kendi içerisinde birçok alt dala sahip olan çok geniş bir sektördür ve bu sektör dünya ihracat/ithalat işlemlerinde en fazla sirkülasyon gerçekleştirilen alanlardan bir tanesidir. Ülkeler olarak sıralamalara baktığımızda en önde gelen ülkelerden bir tanesi de Türkiye'dir.

Hollanda İhracat Koşulları Nelerdir?

Küresel çaplı ithalat ve ihracat işlemleri söz konusu olduğunda hatırı sayılır bir konuma sahip olan Hollanda'nın ihracat koşulları hakkında sizleri bilgilendirmek için bu yazımızı derledik. Dünyanın en büyük hacimli ilk 5 ihracatçısı ve 10 ithalatçısı konumunda yer alan Hollanda küresel olarak değerlendirdiğimizde yatırıma ve ticarete en müsait ekonomilerden bir tanesine sahiptir diyebiliriz. Avrupa sınırlarında yer alan en kalabalık liman olan Rotterdam'a sahip olan Hollanda ulaşım altyapılarının gelişmişliği sayesinde Avrupa ülkeleri arasında birçok ticari faaliyette belirleyici nokta konumundadır.

İtalya İhracat Koşulları

Akdeniz'e kıyısı olan ve Avrupa'nın en büyük ülkelerinden bir tanesi olan İtalya, ihracat konusunda da oldukça hareketli bir ülkedir. Çeşitlendirilmiş ekonomisinin yanında sanayileşme ve turizm açısından dünyanın hatırı sayılır ülkeleri arasında yer alır. İtalya Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ABD, Çin ve Japonya’nın ardından 4. en büyük lüks tüketim merkezidir ki bu da yüksek karlılık ihtimalini beraberinde getirir. Tabii tüm bunlar da ihracat için büyük fırsatlar doğurur.

Gıda İhracatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhracat söz konusu olduğunda raf ömrü bulunan gıda ürünlerinin ihracatı konusunda çok fazla soru işareti akılda belirir, bunları gidermek adına yapılması gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik. Gıda ihracatı diğer ihracat türlerine göre biraz daha zorlu süreçleri barındırır. Üretim kriterlerinin yanında, ürünlerin muhafaza edilmesi, üretici ülke ile tedarik eden ülkelerin koşullarına uyum sağlaması, gümrüklerden gerekli onayların alınması, ürünlerin zamanında ve muhafaza edilmiş şekilde teslimatı gıda ihracatının olmazsa olmazları arasındadır.

İngiltere İhracat Koşulları

Dünya'nın en büyük 5 ekonomisinden bir tanesine sahip olan İngiltere'yle ticaret yapmak elbette büyük fırsatları beraberinde getirir. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için de birtakım kriterleri sağlamak, belgeleri elde etmek ihracat yapmayı amaçlayan şirketler için kaçınılmazdır. Özellikle Türkiye ihracat istatistiklerine bakacak olursak, İngiltere ülkemiz ihracatçıları tarafından en fazla tercih edilen ülkeler arasında ilk 3'te.

İhracatta Dijital Dönüşüm - E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknolojik ürünlerin hızlı gelişimi elbette ihracat/ ithalat gibi ticaret işlemlerine de birtakım güncellemeler sağladı. Teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıktan faydalanmak isteyenler için "E-ihracat nedir?", "E-ihracat nasıl yapılır?" sorularına bu yazımızda cevap vermeyi amaçlıyoruz.

İhracat Yapmak için Gereken Belgeler

Küreselleşen dünya ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık bir üretici için market hacmi oldukça geniştir. Yani Türkiye'de ürettiğiniz bir ürünü Dünya'nın öbür ucunda yer alan Avustralya'ya da, Güney Afrika'ya da hatta Alaska'ya da göndermeniz mümkün.

Almanya'ya İhracat Yapmak

Alman ekonomisi dünyanın dördüncü büyük ekonomisi ve 2020'de Avrupa Birliği'nin GSYİH'sının dörtte birini (yüzde 24,2) oluşturuyor. Dolayısıyla ithalat ve ihracat söz konusu olduğunda Almanya oldukça fazla dikkat çeken bir ülke konumunda. Gelin Almanya için ihracat koşullarını, hangi ürünlere talep gösterdiklerine bir göz atalım.

Dış Ticarette Sıkça Kullanılan Terimler

Dış ticaret söz konusu olduğunda hangi ülke ile işlem yaptığınız fark etmeksizin karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek olan birtakım terimlerle karşılaşmanız mümkündür. Sizler için en sık kullanılan terimleri derledik.

Dış Ticaretin Avantajları Nelerdir?

İşinizi büyütmek istiyorsanız, dış ticaretin avantajlarını düşünmek, stratejiniz açısından doğru bir başlangıç olur.

Freelance Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur? Avantajları Nelerdir?

Salgın döneminde daha çok duyduğumuz freelance çalışma ortamında dış ticaret uzmanları da çalışabilmektedir. Freelance dış ticaret uzmanı nasıl olunur, sağladığı avantajlar nelerdir, yakından inceleyelim.

İhracat Faturası Nasıl Kesilir? İhracat Fatura Örneği

İhracat süreçlerinin dijitale dönüşmesi ile ihracatta e-Fatura da kesilebilmektedir. İhracat yapmaya yeni başlayanlar ve bu işi sürekli hale getirmek isteyenlerin merak ettiği ihracat faturası nasıl kesilir, sorusunu örneklerle yanıtlar vereceğiz.

En fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler Nelerdir? Türkiye En Çok Ne İhracat Yapıyor?

Son 10 yıl içerisinde ihracat yaptığımız sektörler ve ürünler fazla değişiklik göstermezken en büyük 30 ihracatçı arasında yer almaktadır. İhracat yapmayı düşünenler için en fazla ihracat yaptığımız ülkeler nelerdir, Türkiye en çok ne ihracat yapıyor, sorularına detaylı olarak yanıtlar vereceğiz.

İhracat İçin Gerekli Belgeler Neler? Hangi Evraklar Düzenlenir?

Mal veya hizmet başka bir ülkeye gideceği için iki ülkenin dış ticaret için koyduğu kurallara, yasalara ve mevzuatlara uymak zorunludur. İhracat yapmaya karar verdiğinizde bu kurallara uymanız ve ihracat için gerekli belgeleri düzenlemeniz gerekir. GoTradeGo ekibi olarak hazırladığımız bu içeriğimizde ihracat için gerekli belgeler nelerdir, hangi evraklar düzenlenir sorularına detaylı yanıtlar vereceğiz.

Neden İhracat Yapmalıyız? Yurtdışına İhracat Nasıl Yapılır?

Kazanç sağlamak ihracatın en önemli avantajı olsa da pek çok faydası bulunmaktadır. GoTradeGo ekibi olarak hazırladığımız bu içeriğimizde bu avantajlardan ve nasıl ihracat yapılır, sorularına detaylı yanıtlar vereceğiz.

Dış Ticaret Neden Önemlidir? Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur?

İthalat ve ihracat süreçlerini yasaklar, gümrük mevzuatları, ticaret anlaşmaları belirlerken bu süreçler dış ticaret uzmanı tarafından veya dış ticaret departmanı tarafından yönetilir. GoTradeGo ekibi olarak dış ticaret neden önemlidir, dış ticaret uzmanı nasıl olunur, sorularına detaylı yanıtlar vereceğiz.

Serbest Bölge Nedir? Ne İşe Yarar?

Serbest bölgelerin ihracat yapan firmalar için avantajları oldukça fazladır. Bu içeriğimizde serbest bölge hakkında bilinmesi gerekenlere ve avantajlarına yer vereceğiz.

İhracata Verilen Destekler Nelerdir?

İhracat yapmak isteyen tüzel ve gerçek kişilere farklı bütçelerde destekler verilerek onların yurt dışına satış yapmaları sağlanır. Bu sayede ülkeye döviz girişi olurken üretim ve ticaretin canlanması sağlanır. GoTradeGo ekibi olarak hazırladığımız bu içerikte sizlere ihracata verilen destekler hakkında bilgiler vereceğiz.

İhracat Nedir? Türleri Nelerdir?

Para değerinin kaybı, iç pazarın sıkışıklığı gibi sorunları çözüm bulmak için ihracat yapılmaktadır. İhracata başlamadan önce bilmeniz gereken ihracat nedir, türleri nelerdir, yakından inceleyelim.

SWİFT Yöntemi Nedir? SWİFT Kodu Nasıl Öğrenilir?

Dış ticaret oranının artış göstermesi ile ödemeler çeşitlenmektedir. Bankalar, ihracat ve ithalatta ödemeleri kolaylaştırmak için Swift yöntemini kullanmaktadır.Bankaların sizi tanıması için banka döviz hesaplarından yapılan transferlerde kullanılır.

Kayda Bağlı İhracatta Ne İşlem Yapılır? Kayda Bağlı İhracat Yapan Firmalar Nereye Başvurur?

Yurt dışına satış yapmak isteyen farklı ölçeklerdeki işletmeler ihracat türlerini ve hangi usulde ihracat yapacaklarını bilmeleri gerekir. İhracat çeşitleri arasında kayda bağlı ihracat türü hakkında merak edilenler nelerdir, GoTradeGo olarak detaylıca inceleyelim.

Konsinye İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Malı ihraç eden, satan konsinyör, malı alan konsinyi ve gönderilen mal konsiye olarak adlandırılır. Konsinye ihracat nedir, sorusuna baktığımızda; Konsinye ihracatında ve satışlarında belirlenen fiyat üzerinden mallar alıcıya gönderilir ve ödemesi daha sonra gerçekleştirilir.

Patates İhracatı Nasıl Yapılır? Patates İhracatında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemiz patatesi hem ithal hem de ihraç etmektedir.2021 yılının ilk çeyreğinde 102.142 ton patates ihracatı gerçekleşmiştir. Kurlardaki hızlı değişimler ve enflasyon üretilen patateslerin yurtdışına satılmasına sebep olmuştur. Patates ihracatı yapmak için bilmeniz gerekenler nelerdir, GoTradeGo dış ticaret platformu olarak detaylarıyla birlikte inceleyelim.

E-İhracat Faturası Nedir? İhracatta E-Fatura Nasıl Kesilir?

İhracatta e-Fatura çeşitlerinde ihracat, yolcu beraber ve MYS olmak üzere 3 ayrı e-fatura süreci bulunmaktadır. Her fatura türünün kendine özgü senaryoları bulunmaktadır. İhracatta e-Fatura uygulamaları hakkında detaylı bilgilere bu içeriğimizde yer vereceğiz.

Küresel Pazarlama Nedir? Küresel Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Küresel pazarlama stratejileri, olguları ve küresel pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda! Siz de küresel pazarlamada uzmanlaşmak ve küresel pazarlamanın önemli kavramlarını öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazının devamını okuyun!

İhracat Nedir? İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

İhracatta pazarlama stratejileri nelerdir, ihracatçı nasıl olunur, ihracatta yapılan hatalar ve çok daha fazlası için yazının devamını mutlaka okuyun!

Pazarlama Yönelimleri Nelerdir? Uluslararası Pazarlama Yönelimleri Nelerdir?

Küresel alanda varlık göstermek istiyorsunuz ama, pazarlama yönelimleri hakkında fazla bilgiye sahip değil misiniz? İşte pazarlama yönelimleri hakkında bilmeniz gerekenler...

Freelance Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur? Freelance Dış Ticaret Uzmanı Olarak Para Kazanılır Mı?

GoTradeGo bünyesinde çalışan dış ticaret uzmanları, freelance çalışma rahatlığı, yüksek gelir ve geniş network ağına sahip olabilirler. Freelance dış ticaret uzmanı olarak çalışmak hakkında 3 önemli bilgi ile bu sektörde rahat bir şekilde çalışmak isteyenlerin sorularını yanıtlayalım.

Hedef Pazar Seçimi Nedir? Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Hedef kitle seçiminde, yaş, coğrafi bölge, cinsiyet gibi ayrımlar yapılarak hedef kitle ve kategori belirlenir. Hedef pazar üretim ve hizmetin en iyi şekilde satılabilmesini sağlayan yerdir. Globale açıldığınızda bile belirli bir kitleye hitap etmek müşteri bulmanızı kolaylaştırır ve doğru satış yüzdelerini yakalamanızı sağlamaktadır. GoTradeGo olarak hazırladığımız bu içeriğimizde hedef Pazar seçimi hakkında bilemeniz gerekenler nelerdir, detaylıca sizlere aktaracağız.

Global Pazarlara Açılma Stratejileri Nelerdir? Global Pazarlara Açılma Avantajları

GoTradeGo olarak global pazarlara açılma yolları ile karşınızdayız. Ürün ve hizmetlerinizi yurtdışında hangi stratejiler ile satabilirsiniz sizlere aktaracağız.

Dış Ticaret Uzmanı Nedir? Dış Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Dış ticaret uzmanları ve danışmanlık hizmetleri firmalara hizmet vererek üretim tanıtım, pazarlama, satış, dağıtım ve lojistik alanlarında daha başarılı olmalarını sağlarken aynı zamanda diğer ülkelerin mevzuatları ve dünyadaki piyasaları inceleyerek başarılı bir yol izlemelerini sağlarlar. GoTradeGo olarak dış ticaret uzmanı hakkında bilmeniz gerekenler ile bu yazımızda detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Nedir? Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimi Ne işe Yarar?

Dış ticaret sektörü gün geçtikçe büyümekte, ilgili bölümlerden mezun olan öğrenciler deneyim ve tecrübe kazanmak için bu alanda çalışmakta ve eğitim, sertifika alarak uzman olmayı başarabilmektedirler. GoTradeGo olarak dış ticaret uzmanlık eğitimi hakkında 3 şey ile karşınızdayız.

Dış Ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İşe Yarar?

Dış ticaret uzmanı olabilmek için belirli yeterliliklere sahip olunması gerekir ve bu işi yapan kişilerin eğitim alarak belgelerinin olması gerekir. GoTradeGo ile dış ticaret uzmanı kimdir, ne iş yapar, yakından inceleyelim. Profesyonel olarak bu işi yaparak dış ticaret uzmanı olmak isteyenler ve dış ticarete yeni başlayacak işletmeler açısından faydalı bir yazı olacaktır.

Dış Ticaret Firmaları Ne İş Yapar? Dış Ticaret Firmaları ile Çalışmak Faydalı Mı?

Dünya çapında mal veya hizmet satın alma ve satma olanakları, yurtdışı temaslarının kolaylaşmasını ve nasıl yapacakları konusunda yol haritası çıkarırlar. Firmaların dış ticaret departmanlarındaki yaptıkları işlemleri daha verimli hale gelmesini sağlarken, ithalat ve ihracat hacimlerini büyütmeye yardımcı olmaktadır. GoTradeGo olarak dış ticaret danışmanlık firmaları sorularını detaylı olarak inceleyelim.

En Karlı İhracat Ürünleri Nelerdir? En Popüler İhracat Ürünleri

E- ihracat ve klasik ihracatın gelişmesi ile iç pazardan çıkarak dünyaya açılmak isteyen ihracatçılar, girişimciler, işletmeler ve firmalar için Türkiye'nin en önemli ihracat ürünleri nelerdir, GoTradeGo olarak bu yazımızda yer vereceğiz.

Klasik İhracat ve E-İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir? E-İhracat Nasıl Yapılmalı?

Günümüzde, uluslararası taşımacılık sektörünün gelişmesi ve ödeme yöntemlerinin globalleşmesi sayesinde; dünyanın dört bir yanına ürün satmak ya da ürün almak son derece gelişmektedir. İhracata başlamadan önce bilmeniz gereken e-ihracat hakkında en önemli 3 şey hakkında GoTradeGo olarak bilgilere yer vereceğiz.

Bireysel İhracat Kimler Yapabilir? Bireysel İhracat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada ticaret yapmak ve bireysel ihracat yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu yazımızda GoTradeGo olarak bireysel ihracat hakkında bilinmesi gerekenler hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

İthalat Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

İhracat uzmanları satış ve pazarlama alanlarında varlık gösterirken ithalat sorumluları ithal ürünlerle, satın alma süreçleriyle ilgilenirler.

Uluslararası Ticaret Nedir? Uluslararası Ticaret ve Avantajları

Günümüz dünya ekonomisinde, ulusların ekonomik gücü ve zenginliği, uluslararası finans piyasalarındaki etkinliği ve rekabeti ile ölçülmektedir. Globalde işinizi büyüterek, ihracat yaparak firmalar ve işletmeler döviz kazanarak işlerine yatırım yapabilirler ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirler.

Nasıl İhracat Yapılır? Hedef Pazar Nasıl Belirlenir?

Peki ihracat yol haritası nedir ve nasıl olmalıdır? Bu yazımızda ihracat yol haritası nasıl olmalıdır ve kriterleri nelerdir konusunu sizler ile paylaşacağız.

İthalat Türleri Nelerdir?

İthalat, ithalatçıların bir ülkeye getirdiği yabancı menşeli mal, ürün ya da hizmetlerdir.

İhracat Türleri Nelerdir?

İhracat, bir ülkede üretilen ve başka bir ülkenin yerli halkı tarafından satın alınan mal ve hizmetlerdir.

İhracat ve İthalata Başlamanın Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

İhracata başlamak için, endüstriyi ve gerçek ihracat sürecinin nasıl işlediğini tam olarak anlamanız gerekir. Başarılı bir ticari süreç geçirmek istiyorsanız ihracata başlamadan önce dikkat etmeniz gereken konular vardır.

İhracat Yaparken Karşılaşılan Zorluklar Nelerdir? Yapılması Gerekenler

Günümüzde gelişen teknoloji ile artan ihtiyaçlar, şirketlerin gelişimi, ülkelerin ekonomik kalkınması, ülkelerin birbiri ile olan siyasi ve ticari ilişkilerin artması ile ihracat kavramının önemi daha da artmıştır

İhracat elemanı Nedir? Nasıl Olmalı?

İthalat-ihracat uzmanları uluslararası nakliyeyi koordine eden profesyonellerdir. Gönderileri takip etmek, gerekli evrakları hazırlamak, müşterilerle çalışmak ve gönderileri kategorize etmekle görevlidirler.

İhracat Danışmanlığı Nedir? İhracat Danışmanlığı İhtiyacı Nasıl Ortaya Çıktı?

İhracatçı sıfatındaki firmalar veya diğer birimler ihracat konusunda ihracat yapacakları ülkelerin kültürel gereksinimlerini, işleyişlerini ve ilişkilerini yönetmek bu konuda profesyonel adımlar atmak amacıyla ihracat danışmanlığı kavramından yararlanırlar. İhracat danışmanlığı firmaların ihracat konusundaki adımlarını, hedef kitlesini ve ihtiyacı olduğu pazar ortamını oluşturmasında yol gösterme amacı güden ve ihtiyaç halinde ortaya çıkmış bir kavramdır.

Yurtdışı Pazarına Açılmak Nedir? ve Neden Önemli?

İhracattan bahsederken yurtdışı pazarına açılma kavramından bahsetmeden tam bir fikir sahibi olmamız olanaksızdır. Öyle ki firmaların ihracat kararı almaları çok ciddi ve riskli bir hamledir. Firmalar sadece kendilerini değil bağlı bulundukları ülkeleri de temsil ederler ve o ülkedeki ekonomiyi de olumlu yönde etkilerler.

İhracat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

İhracat yapmak basit bir tanımla tanımlanabilir olsa da niteliksel olarak belirli bir altyapı, istikrar, sistematik çalışma ve disiplin gerektiren ciddi bir husustur.

İthalat & İhracat Nasıl Yapılır?

İhracat, yurtiçinde üretilen bir ürünün ve hizmetin belirli planlamalar, stratejiler, yasalar doğrultusunda yurtdışına satılmasıdır

İhracat Nedir?

Ülkelerin dış ticaret politikasının en önemli iki unsurundan biri olan ihracat yani dışsatım basit bir tanım ile ülkeye ait ürün veya hizmetlerin bedel karşılığında ülke dışına gönderilip satılmasıdır.
Whatsapp