image

Dış ticaret uzmanları nelere dikkat etmelidir?

DIŞ TİCARET UZMANLARI NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Dış ticaret uzmanlığı ihracat/ithalat yapan şirketlere danışmanlık yaparak onlara bir yol haritası çizen ve hiç şüphesiz ticarette başarıyı yakalamanın altın anahtarlarından biridir. İhracat/ithalat yapan şirketler için özellikle ihracat/ithalata yeni başlayacak olan şirketlere ürünlerinin tanıtım, pazarlama, satış, gümrük ve lojistik dahil olmak üzere tüm süreçlerini koordine ederler. Tüm bu süreç ciddi bir konsantre ve uzmanlık ister. Dış ticaret uzmanlarının bu süreçleri koordine ederken dikkat etmeleri gereken birkaç nokta vardır.

         Titiz bir durum analizi yapılmalıdır: Başka bir ülke ile iş ortaklığı kurmak hafife alınacak bir olay değildir. Çok fazla hazırlık, araştırma, planlama yapılmalıdır. Doğru ürün ve pazar eşleşmesi yapılmalı ve pazar talebinin yoğunluğuna ve ürünün yasal olarak hedef pazardaki satışının mümkünlüğü çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

         Ticaret riskinin analizi: Şirketler uluslararası ticarette birçok risk ile karşılaşabilirler. Bu riskler hiçbir zaman sıfırlanmaz. Ancak iyi bir dış ticaret uzmanı bu riskleri iyi yönetebilmeli ve şirketlerin ticaret planlamalarını iyi yapmalıdır.

         Mali işlemleri iyi yönetmelidir: Uluslararası ticarette ödeme yöntemleri ve süreçleri çok önemlidir. Ticaret anlaşmalarında dış ticaret uzmanları bu süreci çok iyi yönetmeli ve hem ihracatçı hem de ithalatçıyı zor duruma sokacak herhangi bir durumu önceden belirlemeli ve önlemelidir.

        Satış ve pazarlama planlarının çok iyi yapılması gereklidir: Bu planlamaları çok iyi yaparak şirketlerin kâr oranlarını arttırmak dış ticaret uzmanları için en önemli olaylardan biridir.

        Lojistik aşaması iyi planlanmalıdır: Ürün ya da pazar ne kadar iyi olursa olsun taşıma stratejisi yanlış olursa bu zamana kadar yapılan tüm emek ve yatırımlar boşa gidebilir. Bunu engellemek için nakliye şekline, ürün türü ve boyutuna, gümrük işlemlerine çok dikkatli bir şekilde karar verilmelidir.

Dış ticaret uzmanları bu aşamalara dikkat ederek işlerini ilerletirlerse hem bireysel hem de şirket bazında başarı yakalamaları kaçınılmazdır.

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *